Nicole D’Amato

Host of "Nicole in the Morning"

Mondays, 10 am - Noon


View Playlists
Show Description:
A lovely mix of themed jams based on genres, timelines, feelings, good times, and great oldies.

What bands could a listener expect to hear on the show?
New wave, 80s pop and obscure, Motown, old and new soul, rock, folk, 60s folk, electronica, a tiny bit of indie, exploring the new music shelf, ect.

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Garth Brooks, Black Eyed Peas, Ke$ha, Metallica, Anthrax, Amy Grant 

Favorite Beverage?
Gin, tonic, 2 limes and pretty much anything sparkly

When did you become a DJ?
KTNA, Talkeetna - 2012
KBUT, Crested Butte - 2013

Hometown?
Milwaukee, Wisconsin

Random thought?
"After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music." Aldous Huxley

Community Calendar

Submit Your Event


Level 2 Aerial Fabric
Mar 03 @ 6:00PM
Are you ready for the next level of aerial fabrics (also known as aerial silks or aerial tissue)? Students will get acquainted…
view more »
Minikickers Soccer
Mar 04 @ 9:00AM
Child Development through FUNdamental Soccer! Sessions are 45 minutes Wednesday mornings in Jerry's Gym, or outside when the…
view more »
Minikickers Soccer
Mar 04 @ 10:00AM
Child Development through FUNdamental Soccer! Sessions are 45 minutes Wednesday mornings in Jerry's Gym, or outside when the…
view more »
Rachel Van Slyke Live
Mar 04 @ 3:00PM
Singer-songwriter Rachel Van Slyke performs live every Wednesday Happy Hour at the Sweet Spot in Mt. CB from 3 - 6 pm.
view more »
Kids Cook!
Mar 04 @ 4:00PM
Mountain Roots Food Project would like you to know that registration is now open for the winter and spring sessions of Kids Cook!,…
view more »
Valley Launch Party
Mar 04 @ 5:30PM
When it comes to local prosperity, we all know we can do better – more competitive wages and economic opportunities for…
view more »
Creative Clay
Mar 04 @ 6:00PM
Join one of these 5 week sessions or take all three! These sessions are open to all experience levels and provide an opportunity…
view more »
Team Trivia Night
Mar 04 @ 7:30PM
The Brick Oven in Crested Butte hosts Team Trivia Night every other Wednesday with games starting at 7:30. Arrive early for prime…
view more »
Full Moon Party
Mar 05 @ 5:00PM
Crested Butte Mountain Resort will host self-guided snowshoe or uphill ski tour. This event allows guests to experience the…
view more »
Exploring Colored Pencil
Mar 05 @ 5:15PM
Learn techniques for building depth of color with this wonderful and intense dry media. Colored pencil drawing or…
view more »

On The Air

Radio Active Show
El Chino 8:30-10:30

9:09 - "Bembe"
Tropijazz All Stars

Artist: Tropijazz All Stars
Song: Bembe
Album: Tropijazz All Stars Live, Vol. 1

8:57 - "La Comparsa"
Bebo & Chucho Valdés

Artist: Bebo & Chucho Valdés
Song: La Comparsa
Album: Calle 54 (Soundtrack)

8:53 - "Mientras Yo Viva"
The Latin Giants of Jazz

Artist: The Latin Giants of Jazz
Song: Mientras Yo Viva
Album: Trip To Mamboland
View Full Playlist / Live Chat

Listen Live

Program Schedule

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Speakeasy Jazz
- Bonnie G
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
Nicole In The Morning
- Nicole D'amato
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
The Kelly Jensen Show
- Kelly Jensen
10:30-12:30 AM
Monday Midnight Mixtape
- Jackson Petito

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
The Hippie Redneck
- Craig McManus
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
The Hashtag
- DJ AL

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Late Afternoon Snack Show
- Lunch Lady Laura
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter