BiSH

Host of "Praxis"

Saturdays, 8 pm - 10 pm


View Playlists
Show Description:
A mix of new & old, loud & soft, fluid for your listening pleasure.

What bands could a listener expect to hear on the show? 
Juno, Broken Social Scene, Dosh, Led Zeppelin, A Tribe Called Quest, Talking Heads, Explosions in the Sky, Tommy Guerrero, Four Tet, Soul Coughing, Violent Femmes, Blondie, Bonobo, Dinosaur Jr., Sharon Jones & the Dap Kings, Ween, Sly & the Family Stone, Deerhunter, Lyrics Born, Cinematic Orchestra, The Clash

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Instead, can I answer this one: 

What do you do when you're not at KBUT?
Play outside with my dog, Sheena! Make art! Eat food! Travel! 

Favorite Beverage?
Tea, Milkshake, IPA, Porter or Whiskey on the rocks

When did you become a DJ? 
live on air in 2003, mix tapes circa 1997 

Hometown?
Rawsonville, VT

Random thought?
Sparkly, Magic Unicorn Dreams

Community Calendar

Submit Your Event


Kenny Mac Ski Fest
Jan 31 @ 9:30AM
Title Sponsor Danielson Rainville Attorneys presents Gunnison Nordic's annual Ski Fest.  Nordic ski races and NEW this…
view more »
Winter Photography Workshop Adventure
Jan 31 @ 11:00AM
Join local professional photographer Raynor Czerwinski on a cross-country ski tour out to the historic town of Gothic to stay the…
view more »
I Scream for the Gunnison Library
Jan 31 @ 1:00PM
The Gunnison Friends of the Library present I Scream for the Gunnison Library fundraiser. Ice cream sundaes, hot cocoa,…
view more »
Mighty Diamonds Concert
Jan 31 @ 8:00PM
KVNF Presents Roots Reggae heroes, The Mighty Diamonds, on Saturday, January 31st at 8 PM at the Paradise Theater in Paonia.…
view more »
Pilates for PAWS
Feb 03 @ 8:00AM
PAWS in coordination with Pilates Beyond is holding the first monthly Barre class at 8 AM  Tuesday morning (January 6). The…
view more »
Sing, Move and Learn for Tiny Tots
Feb 03 @ 10:00AM
Join board-certified music therapist Erin Haynes for an engaging, hands-on music class for babies and their caregivers! Babies…
view more »
Sing Move and Learn for Preschoolers
Feb 03 @ 11:00AM
This is a fun, hands-on music class targeting musical development of young children, taught by board-certified music therapist…
view more »
Taste Of Caring
Feb 03 @ 5:30PM
Enjoy an elegant evening with Crested Butte's finest chefs to support Gunnison Valley Health Foundation.  All proceeds…
view more »
MountainMaker Meetup (an ICE Project)
Feb 04 @ 9:00AM
MountainMakers believe a better world is the result of the combined efforts of creative, committed, and compassionate…
view more »
Rachel Van Slyke Live
Feb 04 @ 3:00PM
Singer-songwriter Rachel Van Slyke performs live every Wednesday Happy Hour at the Sweet Spot in Mt. CB from 3 - 6 pm.
view more »

On The Air

A Prairie Home Companion
Syndicated Program 4:00-6:00

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Everyone Deserves Music
Yvette Maes 6:00-8:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Speakeasy Jazz
- Bonnie G
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
Nicole In The Morning
- Nicole D'amato
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
The Kelly Jensen Show
- Kelly Jensen
10:30-12:30 AM
Monday Midnight Mixtape
- Jackson Petito

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
The Hippie Redneck
- Craig McManus
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
The Hashtag
- DJ AL

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Late Afternoon Snack Show
- Lunch Lady Laura
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter