Nick Hill

Host of "Progression Session"

Tuesdays, 10:30 pm - 12:30 am


View Playlists
Show Description:
A show bound by progression, exploring alternative, experimental, and progressive styles, while also developing my ecclectic tastes.  Mainly focusing on hardcore, rock, metal, and electronic genres, listeners can expect lengthy, powerful songs and unique compositions... with random outbursts of Ween.

What bands could a listener expect to hear on the show?
The Mars Volta, Tool, Devin Townsend Project, Animals As Leaders, Alexisonfire, Finch, Modest Mouse, Silversun Pickups, Pink Floyd, Ween, Ozric Tentacles, Afro Celt Soundsystem

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Lame-core and suck-rock will not be tolerated

What do you do when you're not at KBUT?
Crush

How long have you been a DJ?
Virgin

Hometown?
Sergeantsville, NJ

Random thought?
"Sometimes life is just about feeling good."
John Cusack. Pop Punk.
Nick also happens to be our 2013 King of Soul, as crowned via dance-off at our famous Soul Train Night. This is Nick admirably living up to his title:

Community Calendar

Submit Your Event


Socrates Cafe
Apr 22 @ 9:00AM
Socrates Café are gatherings around the world where people from different backgrounds get together and exchange thoughtful…
view more »
Free Local Tourism Day
Apr 23 @ 9:00AM
Hosted by the Gunnison-Crested Butte Tourism Association as a part of the Southwest Colorado Tourism Summit, Local Tourism Day is…
view more »
SW Colorado Tourism Summit
Apr 23 @ 12:00PM
The Southwest Colorado Tourism Summit’s brings tourism and hospitality leaders and other businesses from around Colorado to…
view more »
Watercolor Painting
Apr 23 @ 5:15PM
Explore the possibilities using the transparent, luminous qualities of watercolor paints. Investigate the importance of excellent…
view more »
Creative Clay Class
Apr 23 @ 6:00PM
Creative Clay:  Wheel Throwing and Hand Building for all levels ~  (Adults Ages 16+) Wednesdays, 6:00 – 9:00 p.m.…
view more »
Novel-Tea
Apr 24 @ 2:00PM
A Tale for the Time Being by Ruth Ozeki              Two lives intersect when…
view more »
CBCS Summer Activities Fair
Apr 24 @ 4:00PM
Summer's quickly approaching!  What will your kids be doing with all of their free time?  Learn how to keep…
view more »
Take Back The Night
Apr 24 @ 6:30PM
The Confidential Advocacy Center (CAC) will be hosting our second annual sexual assault awareness event, Take Back The Night®,…
view more »
Drew Emmit and Friends Benefit Concert
Apr 26 @ 7:00PM
Come join Drew Emmitt and Friends for an evening of great tunes at The Crested Butte Center for the Arts on Saturday, April…
view more »
Adult Prom: Candy Land
Apr 26 @ 8:00PM
Adult Prom “CandyLand” Saturday, April 26.  8:00 – 10:00 p.m. Ever wish you could go back in time and…
view more »

On The Air


-

Listen Live

Program Schedule

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Ginger Jazz
- Chase Rockwell
8:00-10:00 PM
Ginger Jazz
- JaBeaux
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
The Rooster Gallery
- Frank the Tank
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
2:00-4:00 PM
Music is My Girlfriend
- Strangefellow
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Mountain Train
- John Hopper
10:30-12:30 AM
Eclectricity
- Nicole D'amato

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Ranger Ron
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- JT
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Laney
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Ella Fahrlander
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- Suzi Creme Cheeze
10:30-12:30 AM
Mud Westling
- Jeff Westling

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Ol Dog
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Uncle Karl
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Tmann
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- Janet
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Mz Glittah
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Barry Barak
10:30-12:30 AM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- Jason
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Donna
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- The Admiral

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Toddler Woods
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Billy Wags
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Jimbabwe
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
The Bipolar Coaster
- Scott Tyree
8:00-10:00 PM
The Bipolar Coaster
- Coach
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter