Melissa Cunningham

Host of "What's Cookin' In The Kitchen"

Mondays, 8 - 10am


View Playlists
Show Description:
Variety of many genres old and new. Mood and weather inspired.

What bands could a listener expect to hear on the show? 
Anything from today to the last 5 or 6 decades in the r&b, soul, rock, alternative, reggae, bluegrass, indie, funk genres... Too many bands to start listing- as long as it is pleasing to listen to!

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Skrillex, Anything earsplitting, dissonant, and generally unpleasant to listen to first thing on Monday morning.

Favorite Beverage?
Water, coffee, green tea or anything with 100% agave...

When did you become a DJ?
2004

Hometown?
Hartland-4-corners, Vermont

Random thought?
There is a bear grazing in my yard.

Community Calendar

Submit Your Event


Big Mine Master Plan Community Work Session
May 05 @ 4:00PM
A community work session to gather input on preferred conceptual park plans and skatepark design concepts for the Big Mine Park…
view more »
Aerial Conditioning
May 05 @ 6:30PM
The CB Dance Collective offers ongoing aerial conditioning classes to help you hone your skills. Climbing, pulling, flipping…
view more »
Open Aerial Dance
May 05 @ 7:15PM
The CB Dance Collective offers ongoing Open Aerial Dance classes. Supervised aerial practice sessions with no instruction.…
view more »
Kyle Petty Charity Ride Across America
May 06 @ 12:45PM
The Kyle Petty Charity Ride Across America is celebrating its 21th Anniversary with a 2,500-mile cross-country motorcycle trek…
view more »
Kids Cook!
May 06 @ 4:00PM
Mountain Roots Food Project would like you to know that registration is now open for the winter and spring sessions of Kids Cook!,…
view more »
reCreations Live Painting Workshops
May 06 @ 6:00PM
reCreations Live Painting Workshops are a fun way to spend an evening. Gather some friends or fly solo as you learn how to…
view more »
Family Book Bash
May 07 @ 3:00PM
The Old Rock Library's Annual Book Bash returns!  Every year we celebrate National Children's Book Week…
view more »
The Dog Logs
May 07 @ 7:00PM
You don’t want to miss the GAC’s spring theater performance of The Dog Logs by CJ Johnson. This collection of…
view more »
Kids Cook!
May 08 @ 4:00PM
Mountain Roots Food Project would like you to know that registration is now open for the winter and spring sessions of Kids Cook!,…
view more »
Sewing Basics
May 09 @ 9:00AM
Learn how to use that sewing machine! Laura Elm will cover all you need to know to enter into the DIY world of wonder with fabric,…
view more »

On The Air

Josephine's Tasty Tuesday
Josephine 8:00-10:00

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Live From the 17th Row
Deadhead Ed 10:00-12:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Speakeasy Jazz
- Bonnie G
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
Nicole In The Morning
- Nicole D'amato
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
2:00-4:00 PM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
The Kelly Jensen Show
- Kelly Jensen
10:30-12:30 AM
Monday Midnight Mixtape
- Jackson Petito

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
The Hippie Redneck
- Craig McManus
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
The Hashtag
- DJ AL

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Late Afternoon Snack Show
- Lunch Lady Laura
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Dave's Not Here
- Dave Colucci

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter