Eliot Rosenberg

Host of "The Ital Show"

Saturdays, 10 pm - 1 am


View Playlists
Show Description:
BOOM! The ITAL is VITAL! 15 years strong.
Bringing that massive REGGAE sound & that IRIE vibe every Saturday night from 10-1am.

What type of music can be heard on The ITAL?
Strictly REGGAE! Upstep, roots, dub & newschool… that real RASTA stylee!

When did you start DJing?
October of 2011 - BIG thanks to the KBUT family & the entire Gunnison Valley!

What do you do when you're not at KBUT?
I spend time in the mountains on my bike or on my skis. Always a BLESS-ed opportunity!

Favorite Beverage?
Hot tea on a cold day. Real ITALITY!

Hometown?
Boulder, Colorado. LOVE for the 303!

Final Thoughts?
Big up yuhself & those around you! Upful & right!
ONE!

Community Calendar

Submit Your Event


Yogalates - Dance Movement Therapy
Oct 30 @ 12:00PM
Yogalates - Dance Movement Therapy (Ages 13 - Adult) Mondays, 9:00 - 10:00 a.m.  September 22 - December 1. Thursdays, 12:00…
view more »
What it Takes to be a Pro
Oct 30 @ 4:00PM
Have you ever wondered what it takes to be a professional in the mountain industry?  Come listen to world-renowned mountain…
view more »
Spooky Storytelling
Oct 30 @ 6:30PM
Barbara Mason and Henrietta Raines will be our hosts on Thursday, October 30th at 6:30 pm for Spooky Storytelling at Old Rock…
view more »
Andy Warhol Portraits in Acryclic
Oct 30 @ 7:00PM
Andy Warhol Portraits in Acrylic Thursdays, 7:00 – 9:00 p.m. October 23 – November 13. 4 weeks. Is there someone…
view more »
Dance Fusion
Oct 30 @ 7:15PM
Dance Fusion (Ages 13 - Adult) Thursdays, 7:15 - 8:15 p.m. September 25 - December 4. In this creative, up-beat dance class,…
view more »
Yogalates - Dance Movement Therapy
Oct 30 @ 8:15PM
Yogalates - Dance Movement Therapy (Ages 13 - Adult) Mondays, 9:00 - 10:00 a.m.  September 22 - December 1. Thursdays, 12:00…
view more »
Aerial Conditioning
Oct 31 @ 8:30AM
The Crested Butte Dance Collective offers weekly Aerial classes to the Center this summer to help you hone your skills at your own…
view more »
The Doctor Robert, Kickstart for a band vehicle!
Oct 31 @ 9:00AM
Doctor Robert, The Beatles Tribute from Crested Butte needs your Help! The band is currently running a Kickstarter campaign to…
view more »
Open Aerial Dance
Oct 31 @ 9:15AM
The Crested Butte Dance Collective brings Aerial classes to the Center this summer to help you hone your skills at your own pace. …
view more »
Country Swing Dance
Oct 31 @ 7:00PM
Country Swing Dance (Ages 16 - Adult) Fridays, 7:00 - 8:00 p.m. September 26 - December 5. Come join us for one of Colorado's…
view more »

On The Air

All Things Considered
Syndicated Program 5:00-6:30

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Dirt Farmer's Revenge
Eileen Hughes 6:30-8:30

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Speakeasy Jazz
- Bonnie G
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
The Kelly Jensen Show
- Kelly Jensen
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter