Nate Welch

Host of "Born on the Wrong Planet"

Mondays, 6:30 pm - 8:30 pm


View Playlists
Show Description:
Live jam with some other good stuff thrown in there.
 
What bands could a listener expect to hear on the show?
Sting Cheese Incident, Sound Tribe Sector Nine, Railroad Earth, Leftover Salmon, Cornmeal, Grateful Dead, Jerry Band, Drew Emmitt Band, Little Feat, Allman Brothers Band, a number of bluegrass bands, etc...

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Anything angry.

How long have you been a DJ?
Since 2009, started hosting "Born On The Wrong Planet" in 2010.

Favorite Beverage?
Beer

Hometown?
Peoria, Il

Random thought?
Your life is a BALL, take it to the HOOP!!!!

Community Calendar

Submit Your Event


USA Pro Cycling Challenge Stage 3
Aug 20 @ 9:00AM
The Gunnison Stage of the USA Pro Cycling Challange is August 20, 2014. The festivities begin at 9AM with the festival downtown.…
view more »
Historic Walking Tour
Aug 21 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
TdF Progressive Dinner at Wildhorse
Aug 21 @ 5:30PM
This event is part of the Tour de Forks fundraising event for the Center for the Arts. Tour de Forks presents a series of…
view more »
African Dance
Aug 21 @ 5:30PM
This class will explore traditional African dance through a variety of movement. It’s a chance to let loose and shake it!…
view more »
Clay & Cocktails Art Soiree
Aug 21 @ 6:00PM
“AND” Series Art Soirees The “AND” Series is our ever popular third-Thursday art soiree offering you the…
view more »
Film Series: Big Easy Express
Aug 21 @ 7:00PM
Imagine hopping a train from Oakland, CA all the way to New Orleans. Imagine on that train are three of your favorite bands:…
view more »
Lo-Fi Lounge Sessions
Aug 21 @ 9:00PM
Join us at the Cocktail Cabin for a weekly series of live DJ/music every Thursday night 9pm-12am + local service industry friends…
view more »
North Pole Basin Celebration
Aug 22 @ 12:00AM
Join RMBL for in celebrating the purchase of the North Pole Basin property.  Transportation will be provided for a 12pm hike…
view more »
Aerial Conditioning
Aug 22 @ 8:30AM
The Crested Butte Dance Collective offers weekly Aerial classes to the Center this summer to help you hone your skills at your own…
view more »
Open Aerial Dance
Aug 22 @ 9:15AM
The Crested Butte Dance Collective brings Aerial classes to the Center this summer to help you hone your skills at your own pace. …
view more »

On The Air

All Things Considered
Syndicated Program 5:00-6:30

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Double Down Dan-O Show
Double Down Dan-O 6:30-8:30

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter