Pledge Drives

Volunteer help is a must for our busy on-air membership campaigns. KBUT holds two pledge drives every year, one in February and one in August. We need people to volunteer to answer phone calls from donors pledging their support. Phone shifts last approximately two hours and are available seven days a week during the mornings, afternoons and evenings. To volunteer, call 970-349-5225 or email Josh Elmer, Volunteer and Events Manager, at josh@kbut.org.

Community Calendar

Submit Your Event


Mickies & Minnies Dance Class
Sep 22 @ 12:00AM
Mickies & Minnies Dance Class (Ages 2 - 4) Mondays, 10:15 - 11:00 a.m. September 22 - December 1. Get your little guy or gal…
view more »
Yogalates - Dance Movement Therapy
Sep 22 @ 9:00AM
Yogalates - Dance Movement Therapy (Ages 13 - Adult) Mondays, 9:00 - 10:00 a.m.  September 22 - December 1. Thursdays, 12:00…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Sep 22 @ 4:00PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 5 - 7) Mondays, 4:00 - 5:00 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Arting Around: An Exploration of Art Forms
Sep 22 @ 4:00PM
Arting Around: An Exploration of Art Forms (Ages 5 - 10) Mondays, 4:00 – 5:00 p.m. September 15 – December 15. No…
view more »
Clay Creators Beginners and Beyond Class
Sep 22 @ 4:00PM
Clay Creators Beginners and Beyond Class (Ages 6 - 10) Mondays, 4:00 p.m. – 5:30 p.m.  First Session: September 15…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Sep 22 @ 5:15PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 8-12) Mondays, 5:15 - 6:15 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Around the World in 30 Instruments Concert
Sep 22 @ 6:00PM
Four Shillings Short play Traditional music from the Celtic Lands, Medieval & Renaissance Europe, India and the Americas on a…
view more »
Belly Dancing
Sep 22 @ 7:30PM
Belly Dancing (Ages 8 - 102) Mondays, 7:30 - 8:30 p.m. September 22 - December 1. Join instructor Andrea Jessoe from the Gunnison…
view more »
Historic Walking Tour
Sep 23 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
Spray Paint Art
Sep 23 @ 4:00PM
Spray Paint Art (Ages 11 - 16) Tuesdays, 4:00 p.m. – 5:30 p.m.  September 16 – October 21.  Six weeks. Okay,…
view more »

On The Air

Music is My Girlfriend
Grant McFarren 2:00-4:00

2:06 - "Well, You Can Do It Without Me"
Father John Misty

Fear Fun Artist: Father John Misty
Song: Well, You Can Do It Without Me
Album: Fear Fun

2:01 - "Saturday's Song"
Hiss Golden Messenger

Lateness of Dancers Artist: Hiss Golden Messenger
Song: Saturday's Song
Album: Lateness of Dancers
View Full Playlist / Live Chat

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Democracy Now!
Syndicated Program 4:00-5:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter