Chad Reich

Host of
"Civil Disobedience"

Mondays, Noon - 2 pm


View Playlists
Show Description: 
A little bit of this and a lot of that.  Mostly indie rock.  Mostly!

What bands could a listener expect to hear on the show? 
Current playlist changes regularly.  Many.  Singer/songwriters and producers as well.

What bands will a listener NEVER hear on the show?
Hrmmm....several....but you can hear them on other programs.

If you had a band, what would you name it?
Ottocheaz

If you could see any band, anywhere, who would you see and where?
Some of the jazz greats in their original settings.

How long have you been a DJ?
Since '03 at KRUI, Iowa City
Since '05 at KBUT, Crested Butte

What do you do when you're not at KBUT?
What do you mean "when I'm not at KBUT?"

Hometown?
Lake Panorama, IA

Proudest Moment?
Winning "Best Crash" in the Al Johnson.

Best Song Lyric?
If they try to slow you down.....tell 'em all to go to hell.

What do you want to be when you grow up?
Growing up is not an option.

Any Random Thought?
"Let it snow!"

Community Calendar

Submit Your Event


Kid Intro to Aerial Dance
May 25 @ 3:50PM
The Crested Butte Dance Collective is offering aerial dance classes for Kids age 6-10. Your children can take all four classes in…
view more »
Youth Intro to Aerial Dance
May 25 @ 4:15PM
The Crested Butte Dance Collective is offering aerial dance classes for Youth age 11-16. Your children can take all four classes…
view more »
Adult Intro to Aerial Dance
May 25 @ 6:30PM
The CB Dance Collective is holding Adult Intro to Aerial Classes. Learn how to twirl, fly, climb, and do tricks on the aerial lyra…
view more »
Gunnison Valley Hospital Pediatric Rehab Program
May 26 @ 12:00AM
Gunnison Valley Hospital is now offering outpatient occupational therapy, physical therapy and speech therapy services for kids…
view more »
Socrates Cafe
May 26 @ 9:00AM
Please join us for a discussion on the topic:  …
view more »
Kid Level 2 Aerial Dance
May 26 @ 3:50PM
The Crested Butte Dance Collective is offering Level 2 Aerial Classes for Kids age 6-10. Qualified children can take all four…
view more »
Youth Level 2 Aerial Dance
May 26 @ 5:30PM
The Crested Butte Dance Collective is offering Level 2 Aerial Classes for Youth age 11-16. Qualified students can take all four…
view more »
KBUT Board of Directors Meeting
May 26 @ 6:30PM
The KBUT Board of Directors will meet on Tuesday May 26th at 6:30 pm at Crested Butte Town Hall. The meeting is open to the…
view more »
National Senior Health & Fitness Day
May 27 @ 8:00AM
The 4th annual National Senior Health & Fitness Day event  is comming up on Wednesday May 27 from 8 am to 5 pm at the…
view more »
Kid Intro to Aerial Dance
May 27 @ 3:50PM
The Crested Butte Dance Collective is offering aerial dance classes for Kids age 6-10. Your children can take all four classes in…
view more »

On The Air

Putumayo Radio Music Hour
Syndicated Program 3:00-4:00

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Alternative Radio
Syndicated Program 4:00-5:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Speakeasy Jazz
- Bonnie G
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
Nicole In The Morning
- Nicole D'amato
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
2:00-4:00 PM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
The Kelly Jensen Show
- Kelly Jensen
10:30-12:30 AM
Monday Midnight Mixtape
- Jackson Petito

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
The Hippie Redneck
- Craig McManus
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
The Hashtag
- DJ AL

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Late Afternoon Snack Show
- Lunch Lady Laura
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Dave's Not Here
- Dave Colucci

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Bluebird Days, Blackout Nights
- Cool J
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter