Matt Malick

Host of "The Great Divide"

Sundays, 6 - 8 pm


View Playlists
Visit "The Great Divide" on Facebook
The Great Divide rattles through the backroads of folk, bluegrass, and acoustified music. You'll hear classics that firmly root this music in the rich, black soil of the American landscape and the cutting edge that branches to new realities of acoustic music. The show features music from just about everywhere along with our own home-grown sound from Colorado. The main focus of the show is to share this music with you and be a part of your acoustic family on Sunday evenings.
 
What bands could we expect to hear on your show?
I try to emphasize new and emerging artists as I become aware of them. These are a few artists that you'll hear on the The Great Divide:
 
Anne & Pete Sibley, Balsam Range, Brother Mule, Darrell Scott, Emmylou Harris, Gillian Welch, Crooked Still, Carolina Chocolate Drops, Grant Gordy, Guy Clark, Norman Blake, Allison Krauss, Andy Leftwich, Bad Livers, Bela Fleck, Bill Monroe, Doc Watson, Blue Highway, Blueridge, Bryan Sutton, Cadillac Sky, Chris Thile, David Grisman, Dirk Powell, Dolly Parton, Drew Emmitt, Flatt & Scruggs, Hot Rize, The Infamous Stringdusters,  Sarah Jarosz, Diana Jones, Jerry Douglas, Jim Mills, John Hartford, John Reischman & The Jaybirds, The Kruger Brothers, Claire Lynch, Matt Flinner, Mountain Heart, Nickel Creek, Tony Rice, Old and in the Way, Old Crow Medicine Show, Reeltime Travelers, Ricky Skaggs and Kentucky Thunder, Sam Bush, The Del McCoury Band, Spring Creek, Sweet Sunny South, The Country Gentlemen, The Johnson Mountain Boys, The Seldom Scene, Tyler Grant, Tim O'Brien, Uncle Earle, Jim and Jesse McReynolds, Mike Marshall, Tony Furtado, Tony Trischka, New Grass Revival, The Wilder's, Yonder Mountain String Band, The Biscuit Burners, Danny Barnes, Ralph Stanley
 
What bands will we NEVER hear on your show?
Never say never, but I try to keep the show close to the folk/bluegrass area of my brain.
 
If you could see any band, anywhere, who would you see and where?
If I could go back in time to see the Beatles at the Cavern Club ca. 1961…that would be cool.  Since I was just a glimmer in my daddy’s eye and to keep some semblance of reality…the Del McCoury band anytime, anyplace…preferably a campfire jam with me. 
 
How long have you been a DJ?
11 years
 
What do you do when you’re not at KBUT?
 I play in local and regional bluegrass bands, attend music festivals, enjoy our beautiful one-of-a-kind valley and community, and spend as much time with my family as possible. 
 
Hometown?
Belleville, Illinois…very close to an amazing music scene in St. Louis. 
 
Proudest moment?
Becoming a DJ at KBUT Community Radio…is that the right answer?
 
Random thought?
I have to reign those in at any given moment during the day…don’t encourage me. 

Community Calendar

Submit Your Event


Historic Walking Tour
Sep 02 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
Crested Butte Ultra Enduro
Sep 03 @ 7:00AM
Calling all mountain bikers and volunteers!  The Big Mtn Enduro could use help for the finale of the Crested Butte Ultra…
view more »
Abstract Ink and Watercolor Using Yupo Paper
Sep 03 @ 5:15PM
This 4-week class is designed for any level artist looking to explore multiple methods of watercolor and ink painting. Garland…
view more »
Historic Walking Tour
Sep 04 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
TdF Through An Artist's Eye
Sep 04 @ 6:00PM
This event is part of the Tour de Forks fundraising event for the Center for the Arts. Tour de Forks presents a series of…
view more »

Sep 04 @ 7:00PM
“Getting It Wright” – An Original Musical September 4th, 5th and 6th   Doors 7 p.m.; Curtain at 7:30…
view more »
Lo-Fi Lounge Sessions
Sep 04 @ 9:00PM
Join us at the Cocktail Cabin for a weekly series of live DJ/music every Thursday night 9pm-12am + local service industry friends…
view more »
Aerial Conditioning
Sep 05 @ 8:30AM
The Crested Butte Dance Collective offers weekly Aerial classes to the Center this summer to help you hone your skills at your own…
view more »
Open Aerial Dance
Sep 05 @ 9:15AM
The Crested Butte Dance Collective brings Aerial classes to the Center this summer to help you hone your skills at your own pace. …
view more »
Climate Change Seminar
Sep 05 @ 3:00PM
A broad overview of the atmospheric science behind climate change by Dr. Scott Denning, Monfort Professor of Atmospheric Science,…
view more »

On The Air

The Everyday Housewife
Bonnie Chlipala 12:00-2:00

Listen Live

Program Schedule

Up Next: Live From the 17th Row
Deadhead Ed 2:00-4:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter