Angie Hornbrook

Host of "Touch Me in the Morning"

Thursdays, 8 am - 10 am


View Playlists
Show Description: 
Sexy rhythm based new music, world beat, fusion, latin, cabaret, remix, soul, hiphop, pop dance, novelty, female artists, black artists

What bands could a listener expect to hear on the show? 
Angelique Kidjo, Spearhead, Nina Simone remixes, Morcheeba, Bittersweet, Amy Winehouse, Zap Mama, Lyrics Born, Feist, Blackalicious, Black Eyed Peas, K-Os, Mo' Horizons

What bands will a listener NEVER hear on the show?
The Grateful Dead, Phish, Led Zepplin, The Band, any country or bluegrass

If you had a band, what would you name it?
Strapless

If you could see any band, anywhere, who would you see and where?
Earth, Wind and Fire, Gwen Stefani, Ray Charles

How long have you been a DJ?
Fifteen Years

What do you do when you're not at KBUT?
Ski Instructor in the winter, Wedding DJ and horsewomen in the summer.  Starting my own women's ski wear line called Follow This!

Hometown?
Sydney, Australia

Proudest Mement?
Winning Red Lady in '95, achieving SIA examiner status

Community Calendar

Submit Your Event


Pilates on the Outdoor Stage
Jul 23 @ 10:00AM
Get fit on the Center's outdoor stage. Take advantage of the summer weather with weekly Pilates classes from Western Pilates.…
view more »
TdF Due West Concert on the Ranch
Jul 23 @ 6:00PM
This event is part of the Tour de Forks fundraising event for the Center for the Arts. Tour de Forks presents a series of…
view more »
African Dance Workshop
Jul 23 @ 6:30PM
African Dance Workshop ~ (Ages 8 – Adult) Wednesday, July 23rd 6:30 - 8:00 p.m. Have you ever wanted to try African Dance?…
view more »
Public Policy Forum Event 3
Jul 23 @ 7:30PM
The Public Policy Forum of Crested Butte presents a discussion on-  “IS THE PATRIOT ACT PATRIOTIC?” with…
view more »
Recycled Resin Jewelry
Jul 24 @ 9:00AM
Bottle caps aren't just fun to collect, they're great for making art! In this class, we will use found objects and resin…
view more »
Historic Walking Tour
Jul 24 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
Yoga for Everyone
Jul 24 @ 9:00AM
Get fit on the Center's outdoor stage. Take advantage of the beautiful summer weather with weekly Yoga classes from Yoga for…
view more »
Novel - Tea
Jul 24 @ 2:00PM
Novel-Tea monthly book discussion will share their thoughts about Stars Go Blue by Laura Pritchett.  The main…
view more »
Super ArtWalk
Jul 24 @ 5:00PM
The Art Studio of the Center for the Arts is a proud member of Artists of the West Elks and joins this special Super ArtWalk,…
view more »
Shawn James and the Shapeshifters
Jul 24 @ 5:30PM
Montanya Distillers will sponsor the epic return of the primal, swamp-saturated blues and soul band Shawn James and the…
view more »

On The Air

Certain Sort of Sound
Pat O'Neill 8:30-10:30

Listen Live

Program Schedule

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter