On Air

CURRENTLY ON AIR




with


MOST RECENT PLAYLIST

Everyone Deserves Music

MUSIC
Saturday 6:00 PM - 8:00 PM
A huge variety of music, including listener requests. "Everyone Deserves Music", so a listener could expect to hear anything from: Dennis Brown, Finley Quaye, Duffy, Beck, Angelique Kidjo, Nappy Roots, TM Juke, Bob Marley, Paulo Nutuni, St. Germaine, Roy Buchanan and Johnny Cash ….
http://www.kbut.org/page.cfm?pageid=19580
with YVETTE MAES


7:27 PM - "come again"

Artist: Osha
Song: come again
Album: come again

7:24 PM - "all night"

Artist: Damian Marley
Song: all night
Album: all night

7:21 PM - "IS THIS LOVE?"

Artist: Bob Marley
Song: IS THIS LOVE?
Album: IS THIS LOVE?

7:11 PM - "Save Room"

Artist: John Legend
Song: Save Room
Album: save room

7:08 PM - "maps"

Artist: Yeah Yeah Yeahs
Song: maps
Album: maps

7:07 PM - "so much things to say"

Artist: Bunny Wailer
Song: so much things to say
Album: so much things to say
ooh la la

7:03 PM - "OOH LA LA"

Artist: Faces
Song: OOH LA LA
Album: ooh la la

6:56 PM - "No such Thing"

Artist: John Mayer
Song: No such Thing
Album: No such Thing

6:53 PM - "samba para ti"

Artist: Carlos Santana
Song: samba para ti
Album: samba para ti

6:50 PM - "your man"

Artist: The Pixies
Song: your man
Album: your man

6:41 PM - "groovin"

Artist: Pato Banton
Song: groovin
Album: groovin

6:18 PM - "When Your Smiling"

Artist: Louis Prima
Song: When Your Smiling
Album: When Your Smiling

6:15 PM - "MY FAVORITE THINGS"

Artist: Sarah Vaughn
Song: MY FAVORITE THINGS
Album: MY FAVORITE THINGS

6:13 PM - "I'M GONNA SIT RIGHT DOWN AND WRITE MYSELF A LETTER"

Artist: PAUL MC CARTNEY
Song: I'M GONNA SIT RIGHT DOWN AND WRITE MYSELF A LETTER
Album: I'M GONNA SIT RIGHT DOWN AND WRITE MYSELF A LETTER
beyond the Sea

6:10 PM - "beyond the Sea"

Artist: Bobby Darin
Song: beyond the Sea
Album: beyond the Sea

6:07 PM - "Mack the knife"

Artist: Frank Sinatra and Jimmy Buffett
Song: Mack the knife
Album: Mack the knife

Community Calendar

Submit Your Event


Munchkin's Music and Dance fall classes
Sep 16 @ 12:00AM
Are you looking for something fun to do with your young child this fall?  Munchkin's Music and Dance will be starting a…
view more »
Historic Walking Tour
Sep 16 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
Spray Paint Art
Sep 16 @ 4:00PM
Spray Paint Art (Ages 11 - 16) Tuesdays, 4:00 p.m. – 5:30 p.m.  September 16 – October 21.  Six weeks. Okay,…
view more »
Tech Fair
Sep 16 @ 5:30PM
Bring your device and tech questions to the Gunnison Library.  We will also have a "Tech Petting Zoo" where you can…
view more »
Hard Cider Tasting
Sep 16 @ 6:00PM
Join us for a Hard Cider Tasting at the Old Rock Library presented by the Crested Butte Friends of the Library. You will be…
view more »
Kids Wheel Clay Class
Sep 17 @ 4:00PM
Kids Wheel Clay Class (Ages 10 - 14) Wednesdays,  4:00 p.m. – 6:00 p.m.  First Session: September 17 –…
view more »
Historic Walking Tour
Sep 18 @ 9:00AM
The Historic Walking Tours are offered by Glo Cunningham, the Executive Director. These tours are not strenuous just casual…
view more »
3rd Thursdays Book Bunch
Sep 18 @ 10:00AM
Join us to discuss Laura's Pritchett's Stars Go Blue.  This event is free and open to the public.
view more »
Watercolor & Wine
Sep 18 @ 6:00PM
September 18 Watercolor & Wine Join our classic and most popular “AND” Series event for an evening of wine…
view more »
Sneak Peek of the CB Film Festival
Sep 18 @ 7:00PM
You’re invited to the FREE kick-off film to the Crested Butte Film Festival! Join us for a screening of Mistaken For…
view more »

On The Air


-

Listen Live

Program Schedule

Up Next: BBC World Service
Syndicated Program 12:30-6:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter