On Air

CURRENTLY ON AIR




with


MOST RECENT PLAYLIST

The Aloha Connection

MUSIC
Saturday 2:00 PM - 4:00 PM
Contemporary and traditional Hawaiian and Pacific Island music
http://www.kbut.org/page.cfm?pageid=21304
with TONI TODD


Play With Me Papa

3:59 PM - "Kaua'i Summer Day"

Artist: John Keawe
Song: Kaua'i Summer Day
Album: Play With Me Papa
Label: Homestead Productions

3:55 PM - "Meleana E"

Artist: Willie K
Song: Meleana E
Album: Pride of Punahele
Label: Punahele Records

3:52 PM - "Li Hing Hula"

Artist: Sean Na'auao
Song: Li Hing Hula
Album: Hot Hits
Label: Mountain Apple Company

3:48 PM - "Ballad of Keawaiki"

Artist: Peter Moon Band
Song: Ballad of Keawaiki
Album: Best of Peter Moon
Label: Panini Records

3:45 PM - "E Wai'anae"

Artist: The Pandanus Club
Song: E Wai'anae
Album: Youtube
One More Road

3:39 PM - "Akaka Falls"

Artist: Nathan Aweau
Song: Akaka Falls
Album: One More Road
Label: Hula Records
Anthology II 1984-2001

3:36 PM - "Sophisticated Hula"

Artist: Na Leo
Song: Sophisticated Hula
Album: Anthology II 1984-2001
Label: Worldsound
‘Aina

3:32 PM - "Hawaiian Eyes"

Artist: Mailani
Song: Hawaiian Eyes
Album: ‘Aina
Label: Mountain Apple Company • HAWAI‘I
English Rose

3:28 PM - "Country Party:Hu ka Good"

Artist: Kupaoa
Song: Country Party:Hu ka Good
Album: English Rose
Label: Hulu Kupuna Productions

3:25 PM - "Livin' On Easy"

Artist: Keola and Kapono Beamer
Song: Livin' On Easy
Album: The Best of Keola and Kapono Beamer
Label: Keola and Kapono Beamer

3:20 PM - "Maunaleo"

Artist: Keali'i Raichel
Song: Maunaleo
Album: Melelani
Label: Punahele Productions

3:16 PM - "Falling"

Artist: Keahiwai
Song: Falling
Album: Satisfied
The Best of Ka'au Crater Boys

3:12 PM - "Surf"

Artist: Ka'au Crater Boys
Song: Surf
Album: The Best of Ka'au Crater Boys
Label: Ka'au Crater Boys
One Foot on Sand

3:08 PM - "He Lei No Manoalani"

Artist: Justin Young
Song: He Lei No Manoalani
Album: One Foot on Sand
Label: Poki
Beautiful Hula Dancer

3:03 PM - "Before Days"

Artist: John Keawe
Song: Before Days
Album: Beautiful Hula Dancer
Label: Homestead Productions
Acoustic Soul

2:51 PM - "Island Style"

Artist: John Cruz
Song: Island Style
Album: Acoustic Soul
Label: Lilikoi Records
Maui on My Mind

2:48 PM - "Aloha Tango"

Artist: Jeff Peterson
Song: Aloha Tango
Album: Maui on My Mind
Label: Jeff Peterson Productions

2:45 PM - "A Pirate Looks At 40"

Artist: Jack Johnson
Song: A Pirate Looks At 40
Album: iTunes Originals

2:43 PM - "In This Life"

Artist: Israel Kamakawio'ole
Song: In This Life
Album: Alone in Iz World
Label: Big Boy Records

2:36 PM - "Moloka'i Slide"

Artist: Ehukai
Song: Moloka'i Slide
Album: Molokai Slide Single
Label: Ehukai
Two Waters

2:31 PM - "All Pau"

Artist: Coconut Joe
Song: All Pau
Album: Two Waters
Ohana

2:28 PM - "Ulili E"

Artist: Dennis Kamakahi
Song: Ulili E
Album: Ohana
Label: Dancing Cat

2:25 PM - "Chantingq"

Artist: Rap Reiplinger
Song: Chantingq
Album: Youtube

2:20 PM - "Youtube"

Artist: Hawaii Pidgin The Voice of Hawaii
Song: Youtube
Album: Youtube
Night Music

2:09 PM - "Sailing"

Artist: Cecilio & Kapono
Song: Sailing
Album: Night Music
Label: Columbia
Slack Key Circus

2:04 PM - "E Komo Mai"

Artist: Barefoot Natives
Song: E Komo Mai
Album: Slack Key Circus
Label: Barefoot Natives

2:00 PM - "Watching The River Run"

Artist: Barefoot Natives
Song: Watching The River Run
Album: Barefoot Natives
Label: Barefoot Natives

Community Calendar

Submit Your Event


Yogalates - Dance Movement Therapy
Oct 20 @ 9:00AM
Yogalates - Dance Movement Therapy (Ages 13 - Adult) Mondays, 9:00 - 10:00 a.m.  September 22 - December 1. Thursdays, 12:00…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Oct 20 @ 4:00PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 5 - 7) Mondays, 4:00 - 5:00 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Clay Creators Beginners and Beyond Class
Oct 20 @ 4:00PM
Clay Creators Beginners and Beyond Class (Ages 6 - 10) Mondays, 4:00 p.m. – 5:30 p.m.  First Session: September 15…
view more »
Arting Around: An Exploration of Art Forms
Oct 20 @ 4:00PM
Arting Around: An Exploration of Art Forms (Ages 5 - 10) Mondays, 4:00 – 5:00 p.m. September 15 – December 15. No…
view more »
Tap/Tumbling Combo
Oct 20 @ 5:15PM
Tap / Tumbling Combo (Ages 8-12) Mondays, 5:15 - 6:15 p.m. September 22 - December 1. This class will focus a half hour on…
view more »
Belly Dancing
Oct 20 @ 7:30PM
Belly Dancing (Ages 8 - 102) Mondays, 7:30 - 8:30 p.m. September 22 - December 1. Join instructor Andrea Jessoe from the Gunnison…
view more »
Youth Strings Program-Gunnison Youth Fiddlers
Oct 21 @ 4:00PM
Youth Strings Program Gunnison Valley Youth Fiddlers First Session:  Tuesdays & Thursdays, October 7 - November 4. 4:00 -…
view more »
Make a Splash! Beginning Watercolor Painting
Oct 21 @ 6:00PM
Make a Splash! Beginning Watercolor Painting (Adults and Young Adults Ages 16+) Tuesdays, 6:00 p.m. – 8:00 p.m. …
view more »
Level 2 Aerial Lyra
Oct 21 @ 6:30PM
Take your new found love for Aerial Lyra (also known as the Aerial Ring or Aerial Hoop) to the next level. The focus of this class…
view more »
Hip Hop!
Oct 21 @ 7:30PM
Hip Hop! (Ages 13 - Adult) Tuesdays, 7:30 - 8:30 p.m. September 23 - December 2. This introductory-level Hip Hop class provides a…
view more »

On The Air


-

Listen Live

Program Schedule

Up Next: BBC World Service
Syndicated Program 12:30-6:00

Sunday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
A Classical Gas
- Dave Clayton
10:00-12:00 PM
It's Sunday Morning
- Henrietta
12:00-1:00 PM
World Cafe
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
eTown
- Syndicated Program
2:00-3:00 PM
TED Radio Hour
- Syndicated Program
3:00-4:00 PM
Putumayo Radio Music Hour
- Syndicated Program
4:00-5:00 PM
Alternative Radio
- Syndicated Program
5:00-6:00 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Song In The Walls
- Chris Coady
8:00-10:00 PM
Jazz on a Summer's Eve
- Roger Kahn
10:00-12:30 AM
Music From The Other Side of The Fence
- Bill Racek

Monday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Breakfast With The Sandman
- John Hopper
10:00-12:00 PM
The Wholly Stromboli Show
- Andrew Canale
12:00-2:00 PM
The Chad Reich Show
- Chad Reich
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Born on the Wrong Planet
- Nate Welch
8:30-10:30 PM
Monday Night Jazz Club
- John Garrett
10:30-12:30 AM
Late to the Party
- Bonnie G

Tuesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Josephine's Tasty Tuesday
- Josephine
10:00-12:00 PM
The Van Down By The River Show
- Josh Elmer
12:00-2:00 PM
The Everyday Housewife
- Bonnie Chlipala
2:00-4:00 PM
Live From the 17th Row
- Deadhead Ed
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Kristi Miller
6:30-8:30 PM
Redneck Woman
- Janet Martin
8:30-10:30 PM
Radio Active Show
- El Chino
10:30-12:30 AM
The Siren's Shore
- Allie McFarland

Wednesday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Orange Blossom Special
- Trish the Dish
10:00-12:00 PM
Sittin' Pretty
- Faith McEnaney
12:00-2:00 PM
We All Had A Real Good Time
- Laura Jane
2:00-4:00 PM
The Witch's Brew
- The Witch
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Double Down Dan-O Show
- Double Down Dan-O
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Pat O'Neill
8:30-10:30 PM
Certain Sort of Sound
- Kevin Hartigan
10:30-12:30 AM
Laissez Les Bon Temps Rouler
- Dan Austin

Thursday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Touch Me in the Morning
- DJ Touch
10:00-12:00 PM
Playin' Thru
- Tyler Lucas
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Seb-Eye
12:00-2:00 PM
Smoker's Lounge
- Shannon
2:00-4:00 PM
Guilty Pleasures Radio
- Mark Robbins
2:00-4:00 PM
Gentle Gravity
- Heejohng Chae
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Dirt Farmer's Revenge
- Eileen Hughes
8:30-10:30 PM
The Shanty
- Shawn Harrington
10:30-12:30 AM
Bobby Digital's Soul System
- Bobby Digital

Friday

12:30-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Morning Edition
- Syndicated Program
8:00-10:00 AM
Luigi's Blues Review
- Luigi
10:00-12:00 PM
The Weekend Warmup
- Special K
12:00-2:00 PM
ADD Radio
- Dylan McKnight
2:00-4:00 PM
The Lonesome Bob Show
- Lonesome Bob
4:00-5:00 PM
Democracy Now!
- Syndicated Program
5:00-6:30 PM
All Things Considered
- Syndicated Program
6:30-8:30 PM
Friday Night Fish Fry
- Andrew Hadley
8:30-10:30 PM
Lost In The Supermarket
- Chris Biddle
10:30-1:00 AM
The Flannel Channel
- Katherine Hargrave

Saturday

1:00-6:00 AM
BBC World Service
- Syndicated Program
6:00-8:00 AM
Weekend Edition
- Syndicated Program
8:00-9:00 AM
Fresh Air Weekend
- Syndicated Program
9:00-10:00 AM
Radiolab
- Syndicated Program
10:00-12:00 PM
The Finer Things
- Lynda Jackson
12:00-12:30 PM
West Elk Word
- Chad Reich
12:30-1:00 PM
All Songs Considered
- Syndicated Program
1:00-2:00 PM
Wait Wait... Don't Tell Me!
- Syndicated Program
2:00-4:00 PM
The Aloha Connection
- Toni Todd
4:00-6:00 PM
A Prairie Home Companion
- Syndicated Program
6:00-8:00 PM
Everyone Deserves Music
- Yvette Maes
8:00-10:00 PM
Praxis
- Bisch
10:00-1:00 AM
The Ital Show
- Eliot Rosenberg
View Full Schedule

  Sign up for our
  Email Newsletter:
  

Follow KBUT on Twitter